Our Blog

Web Tasarımın Önemi

Web siteniz, hedef kitleniz göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve kullanıcı deneyimini geliştirmesini sağlamalıdır.

Web siteniz, markanızın çevrimiçi varlığının en önemli yönlerinden biridir ve onu doğru tasarlamanız önemlidir. Web siteniz aynı zamanda dönüşüm elde etmek için dönüşüm hunisinin alt kısmındaki potansiyel müşterilerinizi beslediğiniz yerdir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin web sitenizden sıçramasına neden olabilecek herhangi bir web sitesi başarısızlığını karşılayamazsınız.

Web Tasarımın Önemi

Web siteniz, hedef kitleniz göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamalıdır. Hem işletmeniz hem de hedef kitleniz için iyi bir web sitesi tasarımının başka birçok faydası vardır.

 

Bu yazıda, iyi web sitesi tasarımının hedef kitlenizin bakış açısından neden önemli olduğunu tartışacağız.

 

Marka imajı

Web siteniz, markanızın ve temsil ettiği her şeyin bir yansımasıdır. Genellikle insanların bir markayı tanımak için baktığı ilk şeylerden biridir ve bu nedenle ilk izlenimin oluşmasına yardımcı olur.

 

Renkler, yazı tipleri, resimler vb. gibi web sitesi tasarım öğelerinizin tümü marka kimliğinizi oluşturur. Bu nedenle, bu öğeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz ve web sitenizde tutarlı olmasını sağlamanız gerekir.

 

 

Renk

Logonuz ve diğer marka kimliği öğelerinizle uyumlu bazı marka renkleriniz varsa, bunları web sitenizde de kullanmalısınız. Ancak, sıfırdan başlıyorsanız, bu çalışmayı renk ilişkilerini anlamak için kullanabilirsiniz.

 

Örneğin markanızı güvenle ilişkilendirmek istiyorsanız mavi rengi kullanmalısınız. Tüketicilerin markanızın yüksek kaliteli ürünler ürettiğini düşünmesini istiyorsanız, siyah renk bu imajı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Benzer şekilde hangi marka çağrışımlarını oluşturmak istediğinize bağlı olarak marka renklerinizi de seçebilirsiniz.

 

Daha sonra insanlarda belirli duygu veya düşünceleri uyandıran renkleri seçebilirsiniz. Örneğin mavi, güven ile en çok, siyah ise kalite ile en çok ilişkilendirilen renktir.

 

Düzen

Genel bir kural olarak, düzeninizi basit, temiz ve en önemli parçalara dikkat çekecek şekilde tasarlayın.

 

Ayrıca, menü seçeneklerinin sayısı veya bir açılır menüdeki öğelerin sayısı, hedef kitle tercihlerinize göre belirlenmelidir. Hedef kitleniz için en iyisinin ne olduğunu anlamak için birkaç farklı düzen deneyebilir ve bölünmüş testler yapabilirsiniz.

 

Dağınık web sitesi tasarımının en iyi örneklerinden biri ve kullanılabilirliği nasıl etkilediği aşağıda gösterilmiştir. Web sitesinde gezinmek çok zordur ve ızgara tasarımının olmaması onu dağınık ve kaotik hale getirir.

 

Web Tasarımın Önemi

Web sitenizi herkesin erişebileceği şekilde tasarlamalısınız. Bu, deneyimi yalnızca hedef kitleniz için daha iyi hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda yasalarca da gereklidir. Bu, web sitenizi engelli kişilerin de erişebileceği şekilde tasarlamak anlamına gelir.

 

Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Çoğu web sitesi tasarımcısı ve ajansı, erişilebilir bir web sitesi tasarlayamaz.

 

 

Web Tasarımın Önemi hakkında daha fazla konuşmak için burayı takip inceleyebilirsiniz. Dijital Önerilerimiz için buraya bakabilirsiniz,

Web Tasarım 2022
Web Tasarımda Güvenlik