Our Blog

Web Tasarımda Güvenlik

WordPress güvenliği, her web sitesi sahibi için büyük önem taşıyan bir konudur. Google, her gün kötü amaçlı yazılımlar için yaklaşık 10.000’den fazla web sitesini ve her hafta kimlik avı için yaklaşık 50.000 web sitesini kara listeye alır.

 

Web siteniz konusunda ciddiyseniz, WordPress güvenlik en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir. Bu kılavuzda, web sitenizi bilgisayar korsanlarına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanıza yardımcı olacak en iyi WordPress güvenlik ipuçlarını paylaşacağız.

 

WordPress çekirdek yazılımı çok güvenli olsa ve yüzlerce geliştirici tarafından düzenli olarak denetlense de sitenizi güvende tutmak için yapılabilecek çok şey var.

Web Tasarımda Güvenlik

Güvenliğin sadece risklerin ortadan kaldırılmasıyla ilgili olmadığına inanıyoruz. Aynı zamanda risk azaltma ile ilgili. Bir web sitesi sahibi olarak, WordPress güvenliğinizi geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey var (teknoloji konusunda bilgili olmasanız bile).

 

Web sitenizi güvenlik açıklarına karşı korumak için uygulayabileceğiniz bir dizi uygulanabilir adımımız var.

 

Bunu kolaylaştırmak için, nihai WordPress güvenlik kılavuzumuzda kolayca gezinmenize yardımcı olacak bir içindekiler tablosu oluşturduk.

 

Web Sitesi Güvenliği Neden Önemlidir?

Saldırıya uğramış bir WordPress sitesi, işletme gelirinize ve itibarınıza ciddi zarar verebilir. Bilgisayar korsanları, kullanıcı bilgilerini ve parolaları çalabilir, kötü amaçlı yazılım yükleyebilir ve hatta kullanıcılarınıza kötü amaçlı yazılım dağıtabilir.

 

En kötüsü, web sitenize yeniden erişim sağlamak için bilgisayar korsanlarına fidye yazılımı öderken bulabilirsiniz.

 

Mart 2016’da Google, 50 milyondan fazla web sitesi kullanıcısının, ziyaret ettikleri bir web sitesinin kötü amaçlı yazılım içerebileceği veya bilgi çalabileceği konusunda uyarıldığını bildirdi.

 

Ayrıca Google, her hafta yaklaşık 20.000 web sitesini kötü amaçlı yazılım ve 50.000 civarında kimlik avı için kara listeye alır.

 

Web siteniz bir işletmeyse, WordPress güvenliğinize ekstra dikkat etmeniz gerekir.

 

İşletme sahiplerinin fiziksel mağaza binalarını koruma sorumluluğuna benzer şekilde, çevrimiçi işletme sahibi olarak işletme web sitenizi korumak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

WordPress, düzenli olarak bakımı yapılan ve güncellenen açık kaynaklı bir yazılımdır. Varsayılan olarak, WordPress küçük güncellemeleri otomatik olarak yükler. Büyük sürümler için güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

 

WordPress ayrıca web sitenize yükleyebileceğiniz binlerce eklenti ve tema ile birlikte gelir. Bu eklentiler ve temalar, düzenli olarak güncellemeler yayınlayan üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sağlanır.

 

Bu WordPress güncellemeleri, WordPress sitenizin güvenliği ve kararlılığı için çok önemlidir. WordPress çekirdeğinizin, eklentilerinizin ve temanızın güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

 

En yaygın WordPress hackleme girişimleri çalınan şifreleri kullanır. Web siteniz için benzersiz olan daha güçlü şifreler kullanarak bunu zorlaştırabilirsiniz. Yalnızca WordPress yönetici alanı için değil, aynı zamanda FTP hesapları, veritabanı, WordPress barındırma hesabı ve sitenizin alan adını kullanan özel e-posta adresleriniz için.

 

Yeni başlayanların çoğu, hatırlamaları zor olduğu için güçlü parolalar kullanmayı sevmez. İşin iyi yanı, artık şifreleri hatırlamanıza gerek kalmamasıdır. Bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. WordPress şifrelerinin nasıl yönetileceğine ilişkin kılavuzumuza bakın.

 

Riski azaltmanın başka bir yolu, kesinlikle gerekmedikçe WordPress yönetici hesabınıza kimsenin erişmesine izin vermemektir. Büyük bir ekibiniz veya konuk yazarlarınız varsa, WordPress sitenize yeni kullanıcı hesapları ve yazarlar eklemeden önce WordPress’teki kullanıcı rollerini ve yeteneklerini anladığınızdan emin olun.

 

WordPress barındırma hizmetiniz, WordPress sitenizin güvenliğinde en önemli rolü oynar. Bluehost veya Siteground gibi iyi bir paylaşımlı barındırma sağlayıcısı, sunucularını yaygın tehditlere karşı korumak için ekstra önlemler alır.

 

İyi bir web tasarım şirketinin web sitelerinizi ve verilerinizi korumak için arka planda nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır.

 

Şüpheli etkinlikler için ağlarını sürekli olarak izlerler.

Tüm iyi barındırma şirketlerinin büyük ölçekli DDOS saldırılarını önlemek için araçları vardır.

Bilgisayar korsanlarının eski bir sürümde bilinen bir güvenlik açığından yararlanmasını önlemek için sunucu yazılımlarını, php sürümlerini ve donanımlarını güncel tutarlar.

Büyük bir kaza durumunda verilerinizi korumalarını sağlayan olağanüstü durum kurtarma ve kaza planlarını uygulamaya hazırlar.

Paylaşılan bir barındırma planında, sunucu kaynaklarını diğer birçok müşteriyle paylaşırsınız. Bu, bir bilgisayar korsanının web sitenize saldırmak için komşu bir siteyi kullanabileceği siteler arası kontaminasyon riskini açar.

 

Yönetilen bir WordPress barındırma hizmeti kullanmak, web siteniz için daha güvenli bir platform sağlar. Yönetilen WordPress barındırma şirketleri, web sitenizi korumak için otomatik yedeklemeler, otomatik WordPress güncellemeleri ve daha gelişmiş güvenlik yapılandırmaları sunar.

 

Web Tasarım Konusunda yardıma ihtiyacınız varsa burayı takip edebilirsiniz, Dijital Önerilerimiz için buraya bakabilirsiniz,

 

 

 

Web Tasarımın Önemi